رانندگی بارسلونا فروشگاه تابستان بارسلونا

رانندگی: بارسلونا فروشگاه تابستان بارسلونا پوشاک طراحی شماره شلوار زندگی بازار

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مردم این شب‌ها مرا در۲ نقش متفاوت می‌بینند / شبنم قلی‌خانی

به گزارش فارس، شبنم قلی خانی متولد سال ۱۳۵۶ در پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. وی در دانشگاه رشته تئاتر خوانده و چندین سال است که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد کش

مردم این شب‌ها مرا در۲ نقش متفاوت می‌بینند / شبنم قلی‌خانی

شبنم قلی خانی: مردم این شب ها مرا در۲ نقش متفاوت می بینند

عبارات مهم : تئاتر

به گزارش فارس، شبنم قلی خانی متولد سال ۱۳۵۶ در پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. وی در دانشگاه رشته تئاتر خوانده و چندین سال است که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد کشور عزیزمان ایران است و به آموزش بازیگری و تئاتر می پردازد.وی فعالیت بازیگری اش را بازی در تئاتر «آنتیگونه» شروع کرد و به صحنه تئاترشهر رفت، سپس شهریار بحرانی از او جهت بازی در فیلم سینمایی «مریم مقدس» دعوت کرد و به صورت ای آشنا شده است تبدیل شد.

قلی خانی بعد از آن در فیلم ها و سریال هایی همچون «عطش»، «خاطره» و «پنجشنبه آخر ماه»، «اولین شب آرامش»، «سال های برف و بنفشه»، «نردبانی به آسمان» و «سرزمین کهن» بازی کرد.وی نویسندگی و کارگردانی چند فیلم کوتاه و مستند را نیز برعهده داشته و هم اکنون در سال ۹۷ نیز بازی در یک نمایش کمدی به نام «دپوتات» به کارگردانی اتابک نادری را قبول کرده و از نوروز به صحنه تئاتر شهرزاد رفته هست. گفت و گوی «فارس» با وی را در ادامه می خوانید:

چطور شد که فعالیت هنری خود در سال تازه را با تئاتر شروع کردید و به نمایش آقای نادری پیوستید؟
اصولا هر لحظه دوست دارم در سال یک یا دو کار تئاتر داشته باشم و خوشحالم که امسال از هفتم فروردین با «دپوتات» به صحنه تئاتر رفتم. زمانی که این کار به من پیشنهاد شد چون در ژانر کمدی بود و من هم کار کمدی نکرده بودم آن را قبول کردم ولی در طول تمرینات متوجه شدم که کار کمدی خیلی سخت است و از ژانر جدی خیلی متفاوت می شود، هر چند به نظر راحت بیاید، آیا که دیالوگ ها باید سرضرب و بدون هیچ مکث و معطلی و با تمرکز اوج گفته شود.بنابراین خوشحال هستم که در این گروه حرفه ای با کارگردانی اتابک نادری و متنی نیرومند که ترجمه شده است کار کردم .

این نمایشنامه به وسیله محمد نادری دراماتورژ شده است و چون کار قبلا اجرا شده است بود کارگردان تکلیفش با کار و بازیگران و متن مشخص بود بنابراین خیلی سریع به نتیجه رسیدیم آیا که سال گذشته نیز این کارگردان با بازیگران دیگری نمایش را به صحنه برده بود بنابراین مشکلی از این جهت نداشتیم.به نظر من اینکه در دوران مشکل ها ما به پرسشها بخندیم و مردم هم با همه مشکلاتشان بخندانیم اتفاق خیلی خوبی است آیا که خندیدن بر هر چیز خوب است هر چند پرسشها وجود داشته باشد.

شما در حال حاضر سریال «آنام» را هم در تلویزیون در حال نمایش دارید، آیا فیلمبرداری سریال و تمرینات و صحنه نمایش تداخلی با هم نداشتند؟
خب بخشی از فیلمبرداری «آنام» با تمرینات من همزمان شد، بنابراین هر شب بعد از فیلمبرداری سر تمرینات تئاتر می رفتم و آخر شب برمی گشتم. به هر حال چون کار را دوست داشتم، توانستم هر دو را با هم به انجام برسانم.هر دوی این کارها دو ژانر با دو کاراکتر متفاوت بود که فکر می کنم جهت مخاطب هم جالب باشد، شب ها مرا در یک نقش دیگری در سریال شبکه سه و روی صحنه تئاتر هم با یک نقش دیگر ببیند.

نمایش دپوتات و نمایش هایی از این دست که کمدی اجرا می شود، می تواند چیزی به فرهنگ مردم اضافه کند؟
بله صد در صد همینطور هست. خط مهم این نمایش راجع به دروغ گفتن و مسائلی است که در جامعه امروز به نوعی با آن درگیر هستیم.مخاطب این نمایش همچنان که به آدم هایی که به هم دروغ می گویند و فکر می کنند سر هم را کلاه گذاشته اند، در حالی که سر خودشان کلاه رفته است.به نظر من کاراکترها مابه ازای بیرونی دارند و مخاطب با هوش تئاتر هم این را به خوبی خواهد فهمید.

وضعیت امروز تئاتر را چطور می بینید، آیا آینده تئاتر را خوب ارزیابی می کنید؟
درباره اوضاع امروزی تئاتر باید بگویم که امروز فکر می کنم در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۸۵ اجرا هر شب در سالن های متفاوت کوچک و بزرگ، دولتی و شخصی به صحنه می رود و اینها در ساعت های متفاوت اجرا می شوند و جوانان و با سابقه ها در کار هستند.اینکه جریان تئاتر در حال رشد است و چرخ آن می چرخد، خیلی اتفاق خوبی است ولی اینکه آیا کیفیت همه این کارها مطلوب هست، جای بحث و بررسی دارد و من تخصصی در این رابطه ندارم که نظر کارشناسی بدهم.

اما این توصیه را باید بگویم که در کنار همه این اجراها، هم اجرای خوب و هم ضعیف و میانگین است و معمولا تماشاچی هم خیلی از کارها را می بیند و خودش تصمیم گیری می کند که کدام با کیفیت و کدام بی کیفیت است.بنابراین فکر می کنم این اتفاق خوبی است که ما کارهای بیشتری در هر ژانری بر صحنه داشته باشیم هنرمندانمان هم خوشحال تر هستند و تماشاچی هم می تواند دست به گزینش بزند و کار خوب را از بی کیفیت تشخیص دهد، امیدوارم کیفیت همه کارها به یک حد مطلوبی برسد.

نمایش «دپوتات» قرار است تمدید هم بشود؟
از تمدید کار در ماه های آتی بی خبر هستم ولی فکر می کنم تا اواسط اردیبهشت کار ما اجرا خواهد شد.

مردم این شب‌ها مرا در۲ نقش متفاوت می‌بینند / شبنم قلی‌خانی

واژه های کلیدی: تئاتر | سریال | نمایش | نمایشنامه | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz